Jubileusz Prof. dr hab. Krzysztofa Pałeckiego 2006

Jubileusz 40-lecia pracy naukowej obchodził w 2006 roku profesor Krzysztof Pałecki, kierownik Katedry Socjologii Prawa. W geście podziękowania i uznania przyjaciele, uczniowie i współ- w polskich i międzynarodowych strukturach korporacji politopracownicy profesora przygotowali pod przewodnictwem prof. Marii Boruckiej-Arctowej księgę pamiątkową pt. Prawo - Władza - Społeczeństwo - Polityka oraz zorganizowali konferencję naukową. Uroczystość odbyła się 18 listopada 2006 roku w Sali im. Bobrzyńskiego w Collegium Maius.

Licznych zaproszonych gości przywitał i jako pierwszy złożył życzenia jubilatowi prowadzący uroczystość dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Tadeusz Włudyka. W imieniu rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karola Musioła list gratulacyjny odczytał prorektor prof. Szczepan Biliński. Życzenia i wyrazy uznania przekazał dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz.

W imieniu Towarzystwa Nauk Politycznych jego prezes – prof. Teresa Sasińka-Klas - złożyła profesorowi Pałeckiemu gratulacje praktykę i wyraziła podziękowania za wkład w rozwój politologii w wymiarze instytucjonalnym, jak również naukowym. Natomiast prof. Jerzy J. Wiatr mówił o aktywnym udziale profesora w polskich i międzynarodowych strukturach korporacji politologicznych. Podkreślał, że Krzysztof Pałecki jest osobą cenioną i lubianą przez szerokie grono międzynarodowych kolegów. Jako dowód uznania zasług dla rozwoju nauk politycznych wręczono mu pamiątkowy dyplom.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Zbigniew Kazimierz Witek opowiedział o wkładzie profesora Krzysztofa Pałeckiego w rozwój sztuk pięknych i ochrony dziedzictwa narodowego. W związku z tymi zasługami, w imieniu Towarzystwa prof. Kazimierz Lankosz oraz prof. Adam Vetulani wręczyli profesorowi Medal Mecenasa Sztuki.

W laudacji wygłoszonej przez prof. Marcię Borucką-Arctową podkreślona i doceniona została przyjęta przez Krzysztofa Pałeckiego interdyscyplinarna i integracyjna perspektywa uprawiania nauki. Profesor Maria Borucka-Arctowa zwróciła uwagę na wielkość i różnorodność zainteresowań badawczych oraz praktykę łączenia badań empirycznych z refleksją teoretyczną. Doceniła również umiejętności dydaktyczne jubilata. Kwestią wartą zwrócenia uwagi są także jego wyjątkowo liczne zainteresowania pozanaukowe.

Po wręczeniu przez redaktorów i wydawców specjalnie oprawionego tomu księgi jubileuszowej, Krzysztof Pałecki podziękował wszystkim organizatorom i osobom uczestniczącym w uroczystościach. Podzielił się refleksjami na temat swojej drogi naukowej i filozofii życia. Nazwał się „typowym uczestnikiem", osobą, która czerpie siłę do życia z uczestnictwa.

Następnie odbyła się konferencja naukowa składająca się z dwóch panelowych dyskusji. Pierwsza, prowadzona przez prof. Grażynę Skąpską, dotyczyła zagadnień związków prawa i społeczeństwa. Na wstępie prof. Anna Turska postawiła kilka pytań i problemów dotyczących relacji pomiędzy prawem a społeczeństwem. Z kolei prof. Jacek Kurczewski dokonał analizy polskiej (popularnej) kultury prawnej. Wystąpienie prof. Leszka Leszczyńskiego dotyczyło problemów aksjologii stosowania prawa w okresie jego tranzycji. Na konieczność bardziej praktycznego i użytecznego nastawienia humanistycznych nauk prawnych zwrócił uwagę w swym wystąpieniu prof. Jerzy Stelmach. Druga część konferencji, prowadzona przez prof. Teresę Sasińską-Klas, dotyczyła problematyki transformacji władzy politycznej. Profesor Katarzyna Sobolewska-Myślik przedstawiła zmiany w sposobach działania partii politycznych natomiast prof. Jerzy J. Wiatr wskazał na problemy związane z nieoddzielaniem w dyskursie potoczonym odpowiedzialności politycznej i konstytucyjnej. Na zakończenie panelu prof. Tadeusz Grzybowski zarysował program badań socjologiczno-prawnych z punktu widzenia konstytucjonalizmu.

Mateusz Stępień

(źródło: Alma Mater 2007, s. 41-42)

2006.Jubileusz prof. K. Pałeckiego
Data opublikowania: 08.11.2015
Osoba publikująca: Daria Wójcik